Zvířata, která si v Austrálii nepřejte potkat

Když se řekne Austrálie, také si okamžitě začnete vybavovat obrovské chlupaté pavouky, slizké hady a krvelačné žraloky? Já jsem to tak měla - než jsem sem přiletěla. A než jsem hned při první lekci angličtiny ve škole zjistila, že zde žijí mnohem nebezpečnější stvoření. Například ta, která vidíte nahoře na obrázku. O takových malých modrých příšerkách jsem ještě do nedávna neměla ani ponětí. Zatím jsem neměla tu čest je vidět na živo, ale kamarádka měla to “štěstí” letos v únoru na pláži Dee Why. A toho štěstí měla opravdu hodně, poněvadž Blue Glaucus sice sám o sobě jedovatý není, ale jelikož si rád pochutnává na jedovatých medůzách, jedovatým se stává. Tento mořský slimák měří max. 3 cm a kvůli plynu v břiše putuje světem pouze po hladině vody.
Jaká jsou další zvířata v Austrálii, kterým je lepší se vyhnout obloukem?
Box Jellyfish

Nebudu Vás zdržovat zbytečnou omáčkou kolem. Nejnebezpečnější a nejjedovatější zvíře v Austrálii ani zdaleka není žralok, pavouk či had, je to Box Jellyfish - medůza, která má v každém chapadle tolik jedu, že by to zabilo 20 lidí! Má tvar krabičky, proto název “box” a na každém rohu má přibližně 15 chapadel. Osvěžme si trošku matematiku - 4x15x20= ??? 1200?! Žahnutí je extrémně bolestivé, poškodí kůži, nervový systém a k srdeční zástavě může dojít do dvou minut. Děsivé! A ještě děsivější je to, že medůza má bledě modrou barvu a je průhledná, takže vidět ji v oceánu je téměř nemožné. Dospělák měří 20 cm a chapadla má dlouhá klidně i 3 metry! Na těch má miliony pidi harpunek, kterými do oběti vpustí jed. V Austrálii zemřelo kvůli Jellyfish celkem 81 lidí a tahle medůza je nejjedovatější zvíře na celém světě.
Jako první pomoc se zasažená místa polévají octem, jedině ten může zachránit život. Moč, jak se někdo domnívá, nefunguje.

Včela a vosa

Tohle není vtip. Australské včely patří mezi nejnebezpečnější tvory na tomto kontinentu. Jejich jed totiž může způsobit spoustu alergických reakcí a může dojít až ke smrti. Tak jako Jellyfish, včely mají na svědomí více lidských životů než naše profláknutá trojka živočichů.
Kamarádka si na vlastní kůži vyzkoušela, jak tady bodnutí od včely může vypadat. Došlo u ní k velké alergické reakci a k nepěknému otoku břicha, což se ji nikdy před tím nestalo.
Blue Ring Octopus

Tato malá modrožlutá chobotnička měřící 12-20 cm by zvládla do pár minut svým jedem usmrtit 26 lidí. Kousnutí není bolestivé a mnoho obětí jej nezaznamenalo do té doby, než jim začaly dýchací problémy a než došlo k paralyzaci celého těla. Jako první pomoc se by se mělo poranění zmáčknout a okamžitem volat záchranku. I přes to, že protijed neexistuje, jsou pouze dva potvrzené případy úmrtí.
Pavouci

Samozřejmě sem patří i pavouci. Pozitivní však je, že od roku 1979 nikdo na kousnutí díky protijedu nezemřel. Ale je jich tady opravdu hodně a můžete na ně narazit kdekoliv, takže pokud Vám někdo doporučí si vyklepávat boty, radila bych poslechnout. Můžete totiž vysypat i něco jiného. Co měl v botě kamarád, se dozvíte za chviličku. Já jsem v botě zatím nic nenašla, ale za to na mě číhal ooobrovský pavouk v koupelně v šuplíku (v hostelu, kam jsem ze začátku chodila uklízet) a hned v zápětí jsem objevila jeho asi tak třímetrového kamaráda v rohu na stropě. S velikostí samozřejmě přeháním, ale velký jako dlaň byl určitě. Byl to Hunsman, sice je odporně velký, ale je neškodný. Teda abych to uvedla na pravou míru. Může způsobit bolestivé kousnutí, avšak není jedovatý. Další ohrožení také přichází ve chvíli, kdy i přes svoji velikost vleze například klimatizací do auta a pečlivě se ukryje za clonítko proti sluníčku a řidič ho při jízdě sklopí. Baf! Takhle nevinně tohle pavoučí monstrum způsobilo už několik autonehod. Stát se to mně, tak z leknutí vyskočím střešním okýnkem. Pokud bych dřív nedostala infarkt.
Všechny jedovaté pavouky jsem viděla v ZOO a poprvé jsem jednoho volně žijícího potkala minulý víkend u známých na grilovačce. Bylo to sice miminko, ale byl to Redback. Jeden z nejjedovatějších pavouků na světě.
Redback
Na Redbacka v Sydney můžete narazit často a poznáte ho jednoduše. Jak vyplívá z názvu, má červená záda. A kouše? To víte, že jo. Když se kamarád jednoho dne minulý rok vrátil domů z práce, bolela ho ruka. Bolest vystřelovala směrem k srdci a na určitém místě se neustále tvořily kapičky potu. Až po nějaké době si uvědomil, že na farmě, kde pracoval, zahlédnul Redbacky. Vygooglené příznaky kousnutí odpovídaly tomu, co prožíval, tak tedy volal ambulanci. Jelikož již uplynulo 24 h od napadení, nemusel být hospitalizován, tělo se s jedem vyrovnalo samo. Pokud by se tak nestalo, do 24h už by tady nebyl. Za nějaký čas na to, v Hyde parku v centru města, ho pavouk kousnul podruhé. Tentokrát do krku a opět to dopadlo dobře. Měl asi pravděpodobně štěstí na kluky. Ti totiž nejsou zas až tolik jedovatí jako ženské pohlaví. Za to, jak moc jsou jedovatí, získali stříbrnou medaili.

Funnel Web Spider
Seznamte se s vítězem. První místo v jedovatosti v kategorii pavouci, si vysloužil tento “krasavec”. Sydney Funnel Web pavouk žije 100 km kolem Sydney. Pavoučí hoši jsou v tomto případě 5x jedovatější než dívky a na jaře a v létě vyrážejí na námluvy. V tomto období s nimi můžete mít tedy rande taky.
Účinný protijed už minimálně 100 let nenechal nikoho zemřít, teda kromě koček a psů, do kterých se občas rádi zakousnou.

Hadi

A je to tady. Kamarád měl v botě malé hádě. A zjistil to, až ho uštknul. Přežil. Vyrazil si sám na procházku za město, ale stále v Sydney. Něco ho šimralo v botě, nevěnoval tomu pozornost a po chvíli došlo ke štípnutí. Sundal si botu, na ponožce měl krev a hádě zalezlo do boty. Nejdříve zavolal své přítelkyni, že ji posílá svoji aktuální polohu, aby věděla, kde ho při nejhorším najde... Ta ho přinutila okamžitě zavolat záchranáře, kteří mu poté sdělili, že pokud se to stalo před 15ti minutami a je stále naživu, had mu pravděpodobně do rány nevpustil jed. Na základě popisu mu také řekli, že se jednalo o velice nebezpečného plaze. Dle mého názoru je tento kamarád spíš nesmrtelný, protože je řeč o úplně stejném kamarádovi, kterého 2x kousnul Redback!!! Jeho ruku můžete vidět na fotce s Hunsmanem a mimochodem, jeho přítelkyni už taky znáte. Je to slečna, která vyfotila jedovaté slimáky na úvodní fotce a kterou bodla včela. Jo a abych nezapomněla, ten Redback na obrázku bydlel u jejich vchodu. Já tenhle páreček opravdu zbožňuju! :D
Ročně dochází ke 3.000 uštknutí, 200-300 vyžaduje hospitalizaci a 1-3 končí fatálně.
Taipan
Tajpan je nejjedovatější had na celém světě a žije jak jinak než v Austrálii. Naštěstí mezi jeho charakteristiky patří stud, takže se neustále někde ukrývá a jen tak na něj nenarazíte. Což je skvělá zpráva, jeho jed by totiž usmrtil 100 lidí najednou!
Stonefish

Tuhle rybu, co vypadá jako kámen jsem viděla pouze ve filmu Modrá laguna a doufám, že to tak i zůstane. Patří mezi nejjedovatější ryby. Žije v oceánu, ale může se stát, že na ní šlápnete i na pláži, kde dokáže přežít 24 hodin. Svými bodáky vypustí jed a způsobí extrémní bolest, která se prý nedá přirovnat ani k porodu (Pozn. pro muže s bezdětné - fakticky to musí hodně bolet). Jako první pomoc zabírá horká voda a podání protilátky, jinak může dojít k úmrtí.
Pro gurmány - pokud na Stonefish dostanete chuť, stačí ji povařit (horká voda totiž jed zničí) a máte výbornou polívku. Klidně si z ní můžete udělat i sushi, ale nejdříve vypreparujte žábra, ve kterých je jed nashromážděn. Nejen, že prý Stonefish skvěle chutná, prý je i zdravá. Oblíbená je hlavně v Asii a Japonsku. Já raději zůstavu u našeho klasického kapra :)
Krokodýl

Když jsme byli na výletě v Cairns, vydali jsme se mimo jiné také na pozorovaní krokodýlů. Až tam jsem zjistila jak moc jsou nebezpeční. A do dnes nemůžu pochopit, proč nás náš průvodce (který nám mimochodem vyprávěl historky, jak si dal krododýl kámošky k večeři) nechal koupat v řece, u které byla značka upozorňující na výskyt krokodýlů. Všimli jsme si ji až jsme odcházeli...
K napadení dochází poměrně často a tyto výstrahy by se neměli v žádném případě ignorovat. Průměrně 1-2 případy ročně končí smrtí.
V Austrálii existují dva druhy krokodýlů - sladkovodní a “slanovodní”.
Sladkovodní měří do 3 metrů není pro lidi tak nebezpečný (nespoléhala bych na to). Je jich v Austrálii přes 100.000.
Zato ten, který žije ve slané vodě (nejen v moři, ale i ve vnitrozemí) je agresivní a může mít až 6 metrů! A těch je tady kolem 150.000 kousků.
Pro představu - v mnoha řekách v Severním teritoriu plave 5 krokodýlů v jednom kilometru. V řece Mary River jich je na kilometr 15. V 80. létech tam byl spatřen krokodýl dlouhý 6.2m!
Žralok

Bull shark
Tento žralok je tady nejnebezpečnější. A to hlavně proto, že žije nejen v oceánu, ale i v řekách. Ale to není vše! Při povodních v roce 2010 si zaplaval i v ulicích Brisbane!
Šnek

Za posledních 90 let usmrtil 36 lidí.

Borec na konec - Klokan

Tohle je reálná ukázka toho, jak jsou někteří klokani nabušení. Už chápete proč patří mezi nejnebezpečnější zvířata v Austrálii? Pokud je ale nebudete vyloženě provokovat, nezautočí na Vás. Napadají lidi jen velmi zřídka. Jsou sem zařazeni hlavně proto, že způsobují autonehody. Klokani se však neukryjí za clonítko jako Hunsman, oni Vám skočí přímo pod kola. V roce 2019 způsobili 7.992 nehod. Když vyjedeme mimo Sydney, docela často vidíme mrtvé klokany kolem cesty :-(.
Koho klonak asi nemá rád, jsou psi. Podívejte se na to, jak si s jedním vyřizoval účty. Nevím, co mu udělal, ale nechtěla bych být v jeho kůži.
Na závěr se Vám přiznám, že po tomto shrunutí si nejsem jista, jestli ještě někdy pojedeme kempovat :-D.
I když to vypadá, že tady nebezpečí číhá na každém kroku, v reálu to není zas až tak “horké”. Tohle jsou sice zvířata, která určitě nevyhledáváme, ale více lidí zabijí běžní živočichové jako jsou psi a koně. Úplně nejvíce lidí na celém světě zabije komár a víte kdo obsazuje druhé místo? Člověk.
With love,
Hami❤️