Pravda o žralocích v Austrálii

Bojíte se žraloků? Jste jeden z těch, komu stačí koukat na Čelisti a stojí mu vlasy hrůzou při představě napadení a nebo to, co se odehrává ve filmu berete spíše jako fikci a myslí si, že se nic takové nemůže stát?
Když se na to podíváme realistickým pohledem, tak stát se to sice může, ale mnohem větší počet úmrtí má na svědomí třeba takový kokosový ořech. Ano, čtete správně. 150 lidí ročně podlehne zranění, když dostane pecku kokosem na kokos, který na ně spadne přímo z palmového stromu. Je to tak nebezpečné, že v australském Queenslandu v roce 2002 raději všechny palmy na plážích vykáceli. Pokud jste to nečekali, možná budete překvapeni, že i mnohem více úmrtí než žralok zaviní korek z šampáňa. Tento malý vystřelený špunt z lahve zabije ročně 24 lidí. Podle statistik prý útočí hlavně na svatbách.
Co se týče žraloků, v roce 2019 došlo na celém světě k 64 nevyprovokovaným (bych chtěla vědět kdo provokuje žraloka!) případům napadení a dvěma smrtím. Z toho 11 ataků bylo v Austrálii, všichni přežili.
Ale jak to doopravdy je se žraloky v Austrálii? Je to přehnaný strašák a nebo se tady s nimi můžeme setkat na pláži "tváří v tvář"? Odpověď zní: ANO, můžeme. Ještě jsem neměla tu čest (doufám, že ani mít nebudu), ale občas se stane, že nějaký "zvědavec" připlave až k samému břehu.
Minulý rok v lednu, hned druhý den po tom, co jsme se byli jen projít (byla jsem asi tak v 67. týdnu těhotenství a byla jsem ráda, že vůbec chodím, natož abych lezla do oceánu, takže nám nic nehrozilo) na pláží Brighton-Le-Sands, se objevila zpráva, že se tam dostal dírou v síti žralok a z videa níže je jasně vidět, jak blízko u břehu byl. Ptáte se jakou dírou v jaké síti? Tou, která ohraničuje pod vodou pláž, aby se tam žraloci nedostali a všichni milovníci sluníčka, písku a moře se mohli v klidu koupat. Kolem Sydney jsou sítě umístěny na 51 plážích, ale jak vidíte, ne vždy se na ně dá spolehnout.
Opatření
Když jsem sem přiletěla, ani jsem nevěděla, že tady takové protižraločí
sítě existují. Jednou jsme v Nielsen parku objevili krásnou
pláž, byla tam taky síť, tahle dokonce vyčnívala nad vodu,
ale ani mě nenapadlo přemýšlet nad tím, proč tam je a nějak mi nedošlo,
že by jsme se měli koupat v prostoru za sítí. Respektive v síti. Po pár koupačkách
mimo síť v horkém letním dni jsme si šli koupit zmrzku a vedle kyosku na nás
vybafla velká cedule s nápisem Shark Beach (Žraločí pláž). Ups. Přežili
jsme!
Žraloci totiž mají raději surfaře. Ti se zdržují dál od břehu, takže k ním mají doslova blíž. Tudíž, když jsme se rozhodli vyzkoušet kitesurfing (jeden z nejvíce oblíbených vodních sportů - vypadá to jako wake nebo snowboard s padákem), kromě toho, že jsem se mírně obávala, že odletím, protože na "kajtu" můžete nabrat rychlost až 60km/h, hned druhá nervozita byla právě z toho, že mě sežere žralok. Vlastně jsem se ani tak nebála toho, že mě sežere, ale že mi třeba ukousne nohu. Nebo ruku. Hlavu. Nebo tak něco. Náš zkušený tahitský instruktor Moana mi na moji otázku ohledně žraní končetin odpověděl, ať se snažím nepadat (hahaha to se mu řekne, když kajtuje 15 let) a že je kajteři prý zas až tolik nelákají, že si spíše brousí zoubky právě na surfaře, kteří při čekání na vlnu máchají rukama a nohama ve vodě, čímž žralokům připomínají jejich oblíbené chody tuleně. Na úvodní fotce, kterou mi poslal kamarád, můžete vidět, jak to pak dopadá. Australan, který na tomto prkně surfoval a vyváznul bez zranění, měl docela kliku, nemyslíte??! Občas si žraloci tuleně pletou také s potápěči, kteří zrovna třeba opravují spodní část lodě.
Kromě těchto sítí jsou další pastí na žraloky na plážích cca 1km od břehu na speciálních bójkách zavěšeny háčky (tzv. Drumline), teda vlastně spíše háky, které by měli žraloka zaujmout více než turisti a odvést jeho pozornost.

Pokud se na návnadu nechá
nachytat, speciální jednotka žraločího nasazení dostane přes satelit zprávu a do 30ti minut ho připluje vylovit. Pokud měří méně než 3 metry, označkují ho akustickou "vysačkou" a může si směle dál
plavat a děsit lidi. Na určitých místech v oceánu jsou tzv. listening stanice, které zaznamenávají podle zvuku jejich výskyt a přesně tedy vědí, kde
se jaký žralok pohybuje. Mám v telefonu aplikaci Smart Shark, ve které jsou veškeré
informace zaznamenány a můžu tedy i já vidět, kde a kdy se žralok objevil a
nebo došlo k napadení. Dokonce i mohu jednotlivé bestie sledovat. Údaje
neslouží pouze pro naší bezpečnost, ale také pro vědce. Koukněte na
video, kde všude žraloci cestují.
Jestlize však žralok měří více než 3m, je to jeho konec. Nechci tedy vědět, co udělali s tím, kterého jsme málem potkali, ten měl 3,2 m a vylovili ho třetí den po tom, co si zaplaval v síti :-(. Nejméně 11.000 žraloků na světě je každou hodinu zabito!
Další smutnou zprávou je, že se do sítí a na háčky nechytají pouze tito nebezpeční predátoři, ale také chudinky želvy, delfíni, tučňáci, rejnoci a tak dále. Moc chytré řešení to tedy podle mě není.
Posledním opatřením jsou vrtulníky a drony, které v létě krouží nad nejhlavnějšími plážemi a pokud jejich radary nějaké monstrum zaznamenají, pobřežní hlídka okamžitě spouští výstražnou sirénu a všichni musí z vody ven. Manžel tuto situaci jednou zažil na Bondi Beach a prý byli lidi z vody venku přibližně tak za jednu vteřinu.
Chytří sufraři však mohou vzít osud do vlastních rukou a pořídit si na žraloky repelent. Vyrábějí se vizuální, akustické, magnetické, elektrické a chemické. Nebojte, také jsem znala jenom ten na komáry a klíšťata.

O žralocích
Určitě jste slyšeli o tom, že je pro žraloka lákadlem krev. Ano, to je pravda. Kapičku krve cítí ve 100 litrech vody a v případě, že je krve více, cítí ji klidně až na 5 km. Ale mám dobrou zprávu pro ženy! Menstruaci necítí. Necítí ani moč, tak buďte v klidu, pokud by jste se chtěli zahřát v neoprenu :D.
Žraloci jsou starší než dinosauři a existuje jich více než 400 druhů. Nebezpeční jsou pro lidi tři druhy - Bull shark (Bělavý), Great White shark (Bílý) a Tiger (Tygří). Bělavý žije i ve sladkých vodách, takže bacha!
Doporučení
Nemělo by se plavat při úsvitu a stmívání, to jsou zrovna totiž kolem opravdové návnady. Do vody se nedoporučuje chodit ani ve tmě a když je špatná viditelnost. Žralokům lidi popravdě nechutnají, většinou se spletou nebo leknou, jenom si kousnou a zmizí. Pokud si kousnou hodně (mají až 16 řad zubů), tak člověk většinou zemře na vykrvácení. Dále by jsme prý na vodu neměli brát domácí mazlíčky, takže náš králíček Miki bude zůstávat doma. Buď by ho slupnul žralok a nebo by ho beztak sezobnul racek. Ti jsou tady zase pro změnu jako z hororu od Hitchcocka Ptáci. Ale o tom až jindy. Máme plavat pouze mezi vlajkami, pokud možno ve skupinách a nenosit barevné plavky.
Nejlepší rada, kterou v aplikaci doporučují zní - nechodit do vody :-D. A pokud do ní půjdete a se žralokem se setkáte, máte zůstat v klidu a nenápadně se odplížit. Tak to bych chtěla vidět! A abych nezapomněla, když se do vás zakousne, prý pomůže když ho dloubnete do oka, nosu nebo mu máte strčit ruku do žaber. Pokud nějakou ještě máte.
Shrnutí na závěr - lidi na žraločím menu nejsou, ale za to žraloci jsou hlavně v Japonsku a v Austrálii oblíbenou pochoutkou.
With love,
Hami❤️